Zadzwoń

Napisz

Sklep

Stomia – pielęgnacja

Stomia jest rozwiązaniem, które pomoże osobom borykającym się z chorobami układu pokarmowego, moczowego i wydalniczego. Jednak jej właściwe funkcjonowanie zależy od dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest właściwa pielęgnacja stomii i miejsc przyległych, a drugą odpowiednią dobrany sprzęt. Jak zatem pielęgnować skórę wokół stomii?


Stomia – Kąpiel czy prysznic? – mycie okolic stomii


Często można spotkać się z pytaniami pacjentów, czy Stomia uniemożliwia kąpiel w wannie lub prysznic. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by normalnie się myć, posiadając stomię. Po pierwsze płytka stomijna odpowiednio zabezpiecza otwór i nie ma szans, by woda dostała się do środka. To właśnie zadaniem płytki jest zabezpieczać stomię przed czynnikami z zewnątrz oraz skórę wokół niej przed działaniem resztek pokarmowych. Po drugie, sprzęt stomijny oraz worki na wydalane substancje są wodoodporne. Nie ma ryzyka, że zostaną one uszkodzone podczas kąpieli lub ich zawartość przedostanie się do wody. Po trzecie, regularne mycie okolic stomii jest wskazane ze względów higienicznych.

Stomia – jakich środków używać do mycia, kiedy posiada się stomię?


Woda oraz mydło nie są w stanie uszkodzić płytki stomijnej. Warto jednak wybierać określony grupy produktów myjących, które jeszcze bardziej zminimalizują ryzyko uniesienia się płytki w wyniku działania resztek mydła. W związku z tym odradzane jest używanie mydeł posiadających w swoim składzie znaczne ilości olejów i o intensywnych właściwościach nawilżających. Najlepiej sprawdzą się w tym celu tradycyjne środki myjące. Kolejną dobrą radą dotyczącą środków pielęgnacyjnych jest wybranie tych najlepszych dla siebie. Okolice stomii można pielęgnować za pomocą chusteczek myjących, aerozolu, czy pianki do mycia skóry. Dwa pierwsze środki przydadzą się także podczas wymiany płytki stomijnej.


Stomia – jak dobrać odpowiedni sprzęt do stomii?


Jednym z najważniejszych aspektów pozwalających na bezpieczne życie ze stomia jest uniemożliwienie na kontakt moczu i kału ze skórą. Najlepszym sposobem, by temu zapobiec, jest odpowiednio dopasować płytkę stomijną. W zależności od potrzeb i preferencji pacjenta możne wybrać płytkę docinaną, posiadającą gotowy otwór, a także elastyczną. Wielkość stomii powinna być stale kontrolowana, gdyż jej wielkość w ciągu kolejnych tygodni od operacji może się zmienić. Podobnie jest w przypadku ćwiczeń fizycznych, zmiany wagi i ciąży. Takie sytuacje mogą nieść ze sobą konieczność wymiany płytki.


Stomia – stworzenie dobrych nawyków w pielęgnacji


Kluczowym nawykiem u osób posiadających stomię jest pielęgnacja skóry wokół niej. Warto wyrobić sobie nawyk codziennej pielęgnacji tego miejsca. Im bardziej skupimy się na tym już na początku, tym mniej wysiłku będzie to wymagało później. Kolejnym nawykiem, który trzeba sobie wyrobić, jest codzienna “inspekcja” skóry wokół stomii. Wszystkie zaczerwienienia, wysypka, spuchnięcie, czy zasinienie powinny być alarmujące. Takie objawy powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem prowadzącym lub pielęgniarką zajmującą się danym pacjentem. Zmiany mogą oznaczać potrzebę wymiany płytki, ale także stany zapalne.


Dodatkowe urządzenia


W niektórych przypadkach pacjenci mogą potrzebować także innego, dodatkowego sprzętu pomagającego funkcjonować ze stomią. Szczególnie są one praktyczne w przypadku osób żyjących aktywnie mimo swojej choroby. Przykładem takie sprzętu mogą być elastyczne pasy maskujące i podtrzymujące system stomijny. Są one dostępne w wielu wypożyczalniach i sklepach ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym. Dzięki nim worek jest mniej widoczny, a co więcej stabilnie trzyma się pasa. Pozwala to na wygodnie funkcjonować, a czasem nawet zapomnieć, że w ogóle ma się stomię.


Czy da się żyć normalnie ze stomią?


Oczywiście stomia, jak każdy zabieg, zmienia wiele w życiu. Jednak pamiętając o kilku zasadach, można nauczyć się z nią egzystować i jednocześnie prowadzić wygodne i zdrowe życie. Oto najważniejsze zasady dotyczące życia ze stomią:

  • dbanie o higienę okoli stomii obejmujące mycie i pielęgnację,
  • używanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych,
  • dobór właściwego sprzętu, dostosowany do stylu życia i schorzenia danego pacjenta,
  • regularna pielęgnacja i kontra skóry wokół stomii i wyrobienie sobie nawyków w tym zakresie,
  • używanie sprzętu ułatwiającego życie ze stomią.

Podsumowując, życie ze stomia jest wyzwaniem. Jednak to metoda leczenia pozwalająca na przywrócenie normalnego życia. Stosowanie się do kilku zasad pozwoli być zdrowym i bezpiecznym, a także pewnym siebie.

Stomia, pielęgnacja stomii
Ocena 4.89 (10 Głosy)

Sprawdź ofertę naszego sklepu ze sprzętem ortopedycznym.

Orto Sklep