Zadzwoń

Napisz

Sklep

  • Home
  • blog
  • Rwa kulszowa wymaga rehabilitacji

Rwa kulszowa wymaga rehabilitacji

Coraz więcej osób zmaga się z przeróżnymi dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Rwa kulszowa może pojawić się niemalże u każdego, nawet wśród młodych osób. Wiąże się to z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mają tendencję do nawracania i to ze zdwojoną siłą. Schorzenia kręgosłupa rozdwajają się nie tylko na skutek jego zwyrodnienia, ale nawet nieprawidłowa postawa ciała może być źródłem problemu. Osoby dotknięte rwą kulszową bardzo często nie są w stanie nawet się poruszać. Bagatelizowanie tego schorzenia przekłada się na jeszcze większe problemy w przyszłości. Rehabilitacja odgrywa ogromne znaczenie podczas leczenia rwy kulszowej.


Rwa kulszowa – Co przyczynia się do jej rozwoju  i czym się objawia to schodzenie?


Niektóre osoby nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że zmagają się z rwa kulszowa, która wymaga interwencji specjalisty i podjęcia się rehabilitacji. Problemy z kręgosłupem stały się obecnie na tyle powszechne i dotykają już młode osoby, że wiele osób bagatelizuje je, bazując wyłącznie na przyjmowaniu kolejnych tabletek przeciwbólowych.

W ten sposób niemożliwe jest przyniesienie sobie długotrwałej ulgi. Przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości jakie niesie rwa kulszowa jest podrażnienie nerwu kulszowego, który objawia się m.in. bólem w odcinku krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa. Tak naprawdę to do podrażnienia często dochodzi na całym przebiegu nerwu kulszowego. Do rozwoju rwy kulszowej przyczynić mogą się zwyrodnienia krążków międzykręgowych, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, wypadnięcie dysku, kręgozmyk, choroba nowotworowa kanału kręgowego, ogniska ropne w kanale kręgowym, zespół mięśnia gruszkowatego.


 Rwa kulszowa – objawy


Rwa kulszowa da sie rozpoznać po wystąpieniu dolegliwości bólowych w okolicy lędźwiowej lub krzyżowej kręgosłupa. Zaczyna on promieniować na pośladek i kończynę dolną. Chory często zmaga się też z osłabieniem siły mięśniowej. Mogą wystąpić nawet zaburzenia czucia, co ma nierzadko miejsce w okolicy podudzia i stopy. Tego typu dolegliwości mogą objąć też obszar pachwiny i uda. W przypadku nieleczonej rwy kulszowej i ostrej fazy choroby mogą wystąpić niedowłady objawiające się niemożliwością zginania i prostowania zgięć w stopach. Do poważnych konsekwencji tego schorzenia zaliczane są zaburzenia oddawania moczu i stolca. Są to wyraźne wskazania do niezwłocznego przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.


Rwa Kulszowa – dlaczego rehabilitacja w rwie kulszowej jest tak bardzo istotna?


Leczenie farmakologiczne to jedno, ale przy rwie kulszowej niezwykle ważna jest rehabilitacja. Z możliwości fizjoterapii powinno się skorzystać już po pierwszych dniach ostrej fazy choroby, kiedy chory nie będzie musiał leżeć nieruchomo i przyjmować leki na złagodzenie silnego bólu. Po ustąpieniu tych dolegliwości można przestąpić do wykonywania ćwiczeń, które wbrew pozorom przynoszą ogromną ulgę, a rwa kulszowa ustępuje. Fizjoterapia jest niezwykle pomocna zarówno w chronicznej rwie kulszowej, jak i w profilaktyce nawrotów ostrej jej postaci. Bardzo ważne jest to, aby dobrane ćwiczenia fizyczne były wykonywane poprawnie i regularnie przez pacjenta. Podstawę przy rwie kulszowej stanowi kinezyterapia, która służy ustabilizowaniu kręgosłupa, redukcji napięcia mięśni w obrębie nerwu kulszowego i utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Kinezyterapia sięga po ćwiczenia o charakterze rozciągającym, wzmacniającym mięśnie przykręgosłupowe i aerobowe.


 Rwa kulszowa – funkcja masaży


Niezwykle pomocne przy rwie kulszowej okazują się być masaże lecznicze, hydroterapia i metody fizykoterapeutyczne. W ostrej fazie schorzenia stosuje się naświetlanie, galwanizację i ultradźwięki. Z kolei gdy rwa kulszowa jest w przewlekłej fazie wykorzystywane są prądy Traberta, parafinoterapia, galwanizacja i kinesiotaping. Skuteczność rehabilitacji przy rwie kulszowej w dużym stopniu zależy od doboru odpowiednich technik rehabilitacyjnych i prawidłowego wykonywanie ćwiczeń pod kątem technicznym. Ćwiczenia muszą być dobrane do patologii odpowiedzialnej za wywołanie schorzenia.


Rwa Kulszowa – sprzęt ortopedyczny na pomoc przy rwie kulszowej


W ofercie sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym znajdują się liczne pomoce dla osób, które zmagają się z konsekwencjami rwy kulszowej. Bardzo pomocne okazują się być pasy i gorsety ortopedyczne. Przeznaczone są one dla wszystkich pacjentów, którzy borykają się z różnego typu schorzeniami kręgosłupa. To samo dotyczy pacjentów, którzy przeszli operację czy zabieg chirurgiczny. Taki gorset ortopedyczny zakłada się na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, co przekłada się na redukcję dolegliwości bólowych. Towarzyszą one osobom ze zwyrodnieniami kręgosłupa i dyskopatią. Zadaniem gorsety jest odciążenie dolnej części kręgosłupa i ułatwienie choremu poruszanie się.


Takie podtrzymanie pozwala na ustabilizowanie dolnej części kręgosłupa, co wymusza nijako prawidłowe ułożenie się kręgów i przyjęcie optymalnej postawy przez pacjenta. Mięśnie są dobrze podtrzymywane i jednocześnie działa na nie miejscowo ciepło od gorsetu, co dodatkowo przynosi ulgę w cierpieniu choremu. Przy rwie kulszowej takie gorsety ortopedyczne okazują się być niezawodne. Niezwykle pomocne okazują się być też pasy ortopedyczne, które stanowią wsparcie w leczeniu tego schorzenia.

rwa kulszowa
Ocena 5 (10 Głosy)

Sprawdź ofertę naszego sklepu ze sprzętem ortopedycznym.

Orto Sklep