Zadzwoń

Napisz

Sklep

  • Home
  • blog
  • Łóżko i materac na odleżyny – co wybrać dla osoby leżącej?

Łóżko i materac na odleżyny – co wybrać dla osoby leżącej?

Na powstawanie odleżyn narażone są przede wszystkim osoby leżące, unieruchomione. Aby im zapobiegać, warto zastosować odpowiednie łóżko dla seniora i przeciwodleżynowy materac . Co wybrać, by zapewnić choremu najwyższy komfort i bezpieczeństwo?


Jak zapobiegać odleżynom? Łóżko dla seniora i przeciwodleżynowy materac


Odleżyny powstają na skutek stałego nacisku na tkanki ciała pod wpływem jego ciężaru przy przebywaniu w jednej pozycji. Dochodzi wtedy do zaburzenia krążenia krwi oraz niedotlenienia tkanek, co skutkuje w pojawieniu się owrzodzeń i ran skórnych.


Aby zapobiegać pojawianiu się odleżyn, konieczne jest częste zmienianie pozycji osoby leżącej. Należy również stosować ochronne kosmetyki do skóry, osuszać ją, masować.

Ponadto bardzo ważne jest odpowiednie łóżko uzupełnione o materac na odleżyny, który redukuje nadmierny ucisk skóry i ryzyko tworzenia się tych zmian.


Łóżko dla seniora i przeciwodleżynowy materac – jaki sprzęt jest najlepszy?


Dobre łóżko dla seniora, osoby z niepełnosprawnościami lub innej osoby, która ma trudności z samodzielnym poruszaniem się, musi zapewniać wysoki komfort oraz bezpieczeństwo dla użytkownika, a przy tym powinno być proste w obsłudze dla opiekuna.

Najlepiej sprawdzają się wtedy łóżka rehabilitacyjne, nazywane też ortopedycznymi. Łóżka tego typu wyróżniają się specjalną budową, między innymi wyposażone są w regulowane leże, boczne barierki ochronne, wysięgnik z trójkątem ułatwiający unoszenie ciała.

Dla wygodnej obsługi łóżko rehabilitacyjne powinno być wyposażone w leże regulowane za pomocą pilota. Dzięki temu ustawienie właściwej pozycji osoby leżącej jest bardzo łatwe i nie wymaga wysiłku.


Jakie łóżko dla seniora i przeciwodleżynowy materac wybrać?


Aby zmniejszyć ryzyko powstawania odleżyn u osoby unieruchomionej, warto zdecydować się na materac na odleżyny, który redukuje nacisk i zapobiega niedokrwieniu tkanek.

Stosowany przeciwodleżynowy materac pomaga w utrzymywaniu odpowiedniej kondycji skóry i jednocześnie daje maksymalny komfort dla użytkownika, który ma trudności z samodzielnym poruszaniem się.


Przeciwodleżynowe materace dzielone są na poniższe kategorie:
- Materace pneumatyczne – określane również jako zmiennociśnieniowe. Są wyposażone w komory naprzemiennie napełniane powietrzem za pomocą pompki, dzięki czemu zmieniają swoje ciśnienie. Materace te dzielone są na bąbelkowe oraz rurowe i dobiera się je zależnie od wagi użytkownika. Dla osób cięższych polecane są materace rurowe, natomiast dla lżejszych bąbelkowe.
- Materace statyczne – są wykonane z nacinanej pianki, która ma wysoką elastyczność i nie powoduje dużego ucisku w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do powstawania odleżyn. Mogą być stosowane pod materace pneumatyczne.


Wypożycz łóżko dla seniora i przeciwodleżynowy materac!


Chcesz mieć w domu łóżko dla seniora i przeciwodleżynowy materac dla osoby leżącej? Wynajmij je w naszej wypożyczalni łóżek rehabilitacyjnych!

W naszej ofercie znajdują się nowoczesne łóżka rehabilitacyjne dla osób chorych, niepełnosprawnych, seniorów, które wyposażone są w regulowane leża z pilotem. Również oferujemy wysokiej jakości materace przeciwodleżynowe, które dopasowane są do naszych łóżek. 

Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych – Śląsk, Małopolska – zapraszamy do kontaktu, aby omówić szczegóły wynajmu!

przeciwodleżynowy materac, łóżko dla seniora
Ocena 5 (3 Głosy)

Sprawdź ofertę naszego sklepu ze sprzętem ortopedycznym.

Orto Sklep