Zadzwoń

Napisz

Sklep

  • Home
  • blog
  • Dobry materac przeciwodleżynowy – jaki?

Dobry materac przeciwodleżynowy – jaki?

Wypożyczalnia materacy przeciwodleżynowych, ratunek na odleżyny


Osoby niepełnosprawne, które stale przebywają w pozycji leżącej wymagają nie tylko specjalnej opieki, ale również specjalistycznego sprzętu, który znacznie ułatwia opiekę. Codzienne czynności w przypadku osoby leżącej są znacznie utrudnione, co więcej zdrowie chorego nie poprawi się, kiedy komfort osoby chorej jest znacznie ograniczony. Zatem niezwykle ważne jest nie tylko same łóżko rehabilitacyjne, ale również materac przeciwodleżynowy, który zmniejsza ryzyko powstania bolesnej dolegliwości, jak odleżyny.


Wypożyczalnia materacy przeciwodleżynowych.

Odleżyny – skąd się biorą?


Odleżyny powstają na skutek braku ruchu i pozostawania chorego w jednej pozycji. Powoduje to ucisk, który z czasem zmienia się w martwicę tkanek. Aby zdiagnozować problem, warto poznać stopień zaawansowania dolegliwości, by podjąć prawidłowe leczenie.

I stopień – zaczerwienienia na skórze.

II stopień – zaczerwienienie, obrzęk, z czasem pojawiają się pęcherze.

III stopień – uszkodzenie skóry łącznie z martwicą tkanek. Pojawiają się żółte fragmenty i strupy.

IV stopień – rozległe uszkodzenia sięgające kości i mięśni.


Co wpływa na powstanie odleżyn?


Na powstanie odleżyny wpływa wiele czynników, a odpowiednia higiena chorego jest tutaj kluczowa. Należy często zmieniać pozycję pacjenta i stosować preparaty ułatwiające walkę z przykrą i niebezpieczną dolegliwością. Opiekę nad chorym zdecydowanie ułatwia zastosowanie specjalnego materaca przeciwodleżynowego, który przeznaczony jest dla osób stale przebywających w pozycji leżącej.


Jak działa materac przeciwodleżynowy?


Działanie takiego materaca odbywa się na zasadzie ciągłego ruchu, co pozwala na stymulację tkanek. Poprzez zmianę ciśnienia w materacu, zmienia się nacisk na poszczególne części ciała. Tkanki są w ciągłym ruchu i co ważne – dochodzi do nich powietrze, które zapobiega odleżynom. Jednak to nie wszystko. Materac zapewnia ogromny komfort leżącemu, co dodatkowo wpływa na jego samopoczucie i przebieg rekonwalescencji.


Jaki materac wybrać?


Zazwyczaj na rynku dostępne są dwa rodzaje materacy przeciwodleżynowych: statyczne i pneumatyczne.

  1. Statyczne – wykonane z pianki, która idealnie dopasowuje się do ciała leżącego i jego wagi.
  2. Pneumatyczne – posiadają specjalne komory, pod które podłącza się pompkę, przez co możliwa jest ciągła zmiana ciśnienia.

Kupić czy wypożyczyć?


Zakup materaca na odkeżyny to z reguły spory wydatek. Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje zakup materacy niższej jakości. Komfort chorego nie powinien być zależny od funduszy, niestety w praktyce często to właśnie pieniądze mają wpływ na przebieg choroby. Dobrym rozwiązaniem jest najem materaca na odleżyny. Wypożyczalnia materacy przeciwodleżynowych zazwyczaj posiada szeroki wybór materacy bąbelkowych, rurowych, piankowych, co pozwoli zapewnić odpowiedni komfort osoby leżącej. Warto w takim przypadku skonsultować wybór odpowiedniego materaca na odleżyny z lekarzem lub fizjoterapeutą, by dostosować podkład pod wymogi ciała chorego.

wypożyczalnia materacy przeciwodleżynowych
Ocena 4.9 (11 Głosy)

Sprawdź ofertę naszego sklepu ze sprzętem ortopedycznym.

Orto Sklep